Allo ve Duo Google’ın yeni mesajlaşma uygulamaları olacak

0

Google’ın bu yılki geliştiriciler konferansı I/O çok bereketli geçti. Home, Assistant, Duo ve Allo gibi Google ekosistemi açısından devrimsel ürünler tanıtan Google’ın en çok ilgi çeken yeni ürünleri arasında yeni sohbet uygulamaları Allo ve Duo oldu.

Google’ın mevcut sohbet servisi Hangouts ile aynı anda çalışmaya devam edece Allo ve Duo uygulamaları aynı zamanda Facebook’un WhatsApp ve Messenger uygulamalarına da rakip olacak.

Allo uygulaması Google’ın yapay zeka ile entegre ettiği yeni sohbet uygulaması olacak. Kullanıcıların yazışma stillerini zaman içinde öğrenecek olan Allo, sohbetler içinde belli mesajları okuduğunda, verilecek cevab için otamatik olarak bazı seçenekleri kullanıcının önüne çıkaracak. Bu sayede kullanıcılar, o cevabı yazmak için klavye üzerinde uğraşmak yerine sadece ilgili seçeneğe basarak sohbete devam edecekler.

Örneğin, sohbet başlangaçlarında her zaman sorulan “Merhaba Ahmet nasılsın?” sorusu için Ahmet’in sık kullandığı “Sağol iyiyim?”, “Ne olsun, sürüklenip gidiyoruz,” gibi standart cevaplar artık seçenek şıkkı şeklinde klavyenin hemen üzerinde belirecek. Böylece kulanıcılar sıkışık anlarında, otobüste, metroda, otomobil kullanırken telefon klavyesinde yazı yazmak için enerji harcamak zorunda kalmayacaklar.

Ayrıca elbette Google’ın Türkçe’de bile son derece başarıyla ses tanıyan ve sesten-yazıya çevirim yapan klavyesi de işin içine girdiğinde artık mesajlaşmalar çok daha hızlı ve kolay gerçekleşecek.

Video görüşmeler için Duo

Google Duo ise video görüşme yapmayı sağlayan, çok hızlı ve çok basit, bir diğer deyişle çok sade bir uygulama. Gogle Duo ile kullanıcıların karmaşık arayüzler ve sayısız menü seçeneği arasında boğulmadan doğrudan bir tuşa basarak video görüşmelerini başlatıp sonlandırabilmesini hedeflemiş.

İki uygulamanın yanında, benzer özelliklere sahip Google’ın eski mesajlaşma yazılımı Hangouts aynı şekilde çalışmaya devam edecek ve Google bu servise yatırım yapmaya devam edecek. Google’ın amacı, Hangouts’un iş dünyasında ve ofislerde kullanılmaya devam etmesi ve iş dünyasına odaklı özel bir servis haline dönüşmesi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>