Alman otomotiv devi Çin’de üretime başladı

0

BMW Çin

BMW, elektrikli araç üretimini hızlandırması nedeniyle Çin’deki yeni bir tesiste 2.24 milyar dolar yatırımla üretimin resmen başladığını söyledi.

Şirket, BMW’nin Çin’deki üçüncü otomobil montaj tesisi olan ve Liaoning eyaletinin kuzeydoğu şehri Shenyang’da bulunan Lydia fabrikasının, BMW’nin dünyanın en büyük otomobil pazarındaki yıllık üretimini 2021’de 700 binden 830 bin araca çıkaracağını söyledi.

BMW, tesisin yalnızca esnek üretim hatlarındaki pazar talebine göre pille çalışan elektrikli otomobiller üretebilecek şekilde tasarlandığını söyledi.

BMW, Lydia fabrikasının üretim hatlarından çıkacak ilk modelin, tamamen elektrikli orta boy bir spor sedan olan i3 olduğunu ve Çinli müşteriler için EV modellerinin yelpazesini gelecek yıl 13’e çıkaracağını söyledi.

Tesla ve BYD gibi Çinli otomobil üreticileri, satışları bir yıl öncesine göre iki katından fazla artırarak Çin’deki gelişen elektrikli araç pazarına hakim durumda. Bu arada General Motors ve Volkswagen gibi içten yanmalı motor çağının kralları geride kalıyor. Çin Otomotiv Üreticileri Birliği verilerine göre, bu yılın ilk beş ayında Çin’de satılan otomobillerin yaklaşık dörtte biri pille çalışıyordu.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>