Alman yargısı Tesla’nın Avrupa’daki ilk fabrikasına hayır dedi

0

Tesla’nın Almanya’da kurmaya hazırlandığı fabrikaya Alman yargısından engelleme geldi

Geçtiğimiz hafta yabancı medyada yayımlanan haberlere göre, Tesla’nın Almanya’da kurmaya hazırlandığı fabrikaya Alman yargısından engelleme geldi. Engelleme kararı çevreci grupların açtığı dava sonucu alındı. Zira, Tesla fabrikanın Berlin yakınlarındaki bir ormanlık alanda inşaata başlamıştı. Şirket bu amaçla ormanlık alandaki ağaçları kesmiş ve çevreciler bu tablo karşısında mahkemeye gitmişti.Mahkeme de başvuruyu inceleyerek inşaat hazırlıklarının geçici olarak durdurulmasına hükmetti. 

Yılda 150 bin elektrikli araç üretilmesi planlanıyor

Tesla, Berlin yakınlarındaki Grünheide’de yılda 150 bin elektrikli otomobil üretmeyi planlıyor. İlerleyen dönemlerde bu sayının 500 bine çıkarılması hedefleniyor. Tesla’nın Gigafactory isimli fabrikasında 12 bin kişiye de istihdam sağlanacağı bildiriliyor. Bu arada Tesla’nın fabrikanın kurulacağı 300 hektarlık alan için 41 milyon dolar ödediği belirtiliyor. Öte yandan, Almanya’daki fabrikanın hayata geçmesi halinde bunun Avrupa’daki ilk fabrika olacağını da kaydedelim.

Görsel: Berliner-zeitung.de 

 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>