Almanlar acıyı hisseden robotlar yapacak

0

Robotların acıyı hissetmiyor olması, onların bilim kurgu filmlerinde korkusuz askerler olarak resmedilmesini sağlasa da bu gerçek fabrikalarında, işletmelerinde pahalı robotlar çalıştıracak iş adamlarını hiç de mutlu etmiyor.

Robotlar geliştikçe ve günlük hayatın içinde daha fazla yer aldıkça, çok pahalı olan bu makinelerin hasar görmesini engellemek için robotların hasar alma korkusuyla tanışması gerektiğini düşünen Alman bilim insanları çalışmalarını bu alana yönlendirdiler.

Hannover’daki Leibniz Üniversitesi’nde görevli bilim insanları İsveç’teki IEEE International Conference on Robotics and Automation (ICRA)’da tanıttıkları sistemleri sayesinde, robotların acıyı hissetmelerini ve böylece daha fazla hasar alabilecekleri bir durumdan kaçınabilmelerini sağladılar. Robotlar yaşadıkları acıyı hafif, orta ve ağır olarak tanımlayabiliyor ve her bir durum için farklı reaksiyonlar gösteriyorlar. Acının tekrarlanmaması için gerekli önlemleri alıp iş sürecinde değişikliğe gidebiliyor veya bu durumu yöneticilere bildiriyorlar. Böylece, yapay zekalı robotların kullanılacağı fabrikalarda ya da işletmelerde, bu pahalı makinelerin basit iş kazaları yüzünden pahalı hasarlar almasının önüne geçilebiliyor.

Aynı teknolojinin ileride evlerde, hastanelerde veya kamuya açık alanlarda hizmet verecek robotların, insanlarla ve eşyalar ile etkileşimde daha hassas ve nazik hareket etmelerini sağlayabileceğinin de altı da çiziliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>