Almanya benzinli ve dizel araçları yasaklıyor

0

Almanya, 2030 yılına kadar ülkedeki tüm benzinli ve dizel araç satışlarını yasaklama hedefinde olduğunu açıkladı. Ülkedeki karbondioksit emisyonunu %85-90 oranında azaltmayı hedefleyen devletin elindeki tek seçenek otomobillerin elektrikli olması.

1990’lı yıllardan beri ülkedeki karbondioksit emisyonunun istikrarlı bir şekilde arttığını hesaplayan Almanya, otomobil teknolojilerindeki gelişmeye ve daha az emisyonlu araçların piyasaya çıkmasına rağmen ülkenin artan karbondioksit emisyonunun önünü kesebilmek için tek çarenin tüm benzinli ve dizel araçların satışının yasaklanması olduğunu kabul ediyor.

Alman otomobil devlerinin, emisyon ölçüm testlerini yanıltmak için yıllardır yasa dışı yazılım kullanarak aslında karbondioksit salınımını azaltan değil, aksine arttırmış motorlar ürettiğini de göz önüne alınca, ülkedeki hızlı karbondioksit artışı anlam kazanıyor.

Tüm dünyada olduğu gibi Almanya’da da elektrikli otomobiller şu anda çok pahalı. BMW’nin ürettiği elektrikli otomobillerin yanına yakında Mercedes’in modelleri de eklenecek ancak bu araçlara sadece çok parası olan, zengin ve teknoloji meraklısı kullanıcılar erişebiliyor. Alman hükumeti ise 2030’a kadar elektrikli otomobil pazarının dünya çapında, kolay erişilebilir ve yüksek standartlı otomobillerle dolacağına inanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>