Almanya elektrik tüketenlere para ödeyecek

0

Almanya, temiz ve yenilenebilir enerjinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyan yeni bir uygulamayı başlatıyor.

Elektrik tüketerek para kazanacaklar

Yılbaşı tatili nedeniyle ülkedeki sanayi üretimi yavaşladığı için fazla gelmeye başlayan elektrik üretimini harcayarak enerji alt yapısını aşırı yüklemeden korumak isteyen ülke bu dönemde evde elektrik tüketecek vatandaşlarına para ödeyeceğini duyurdu. Bir diğer deyişle Almanya’da elektrik fiyatları sıfırın altına inmiş durumda. 

Almanya bu şekilde tatil döneminde evlerdeki elektrik tüketimini arttırmayı planlıyor. Öte yandan bu gelişme, yenilenebilir enerjiye önemi yatırım yapan Almanya’nın bu konuda sağladığı ilerlemeyi de göz önüne seriyor.

Daha önce Avrupa’da başka ülkeler de vatandaşlarına daha fazla elektrik tüketmeleri için ödeme yapmıştı. Almanya’da ise yıl boyunca yeterince güneş görünmemesine rağmen ülkedeki kurulu güneş ve rüzgar santrallerinden elde edilen enerji çoğu zaman ülkenin tüketim ihtiyacından fazla elektrik üretiyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>