Almanya: Facebook konumunu suistimal ediyor

0

facebook mark zuckerberg angela merkel Almanya ve Facebook bir kez daha kullanıcı verilerinin işlenmesi konusunda karşı karşıya geldi. Federal Ticaret Birliği Bürosu, Facebook’un topladığı verileri reklam satışlarında nasıl değerlendirdiği hususunda kullanıcıları yeterince bilgilendirmiyor oluşundan şikayetçi.

Reklam gelirleriyle yaşayan internet servislerinde kullanıcı verilerinin büyük önem taşıdığını hatırlatan Büro Başkanı Andreas Mundt, “Bu nedenle kullanıcılardan elde edilen verinin türü ve kapsamı hakkında onların bilgilendirilmesi gerekiyor.”

Facebook rekabeti zorlaştırıyor

Avrupa’nın en katı veri koruma kanunlarına ve yönetmeliklerine sahip olan Almanya, ülke vatandaşlarının verileri nedeniyle sosyal medya deviyle daha önce de karşı karşıya gelmişti.

WSJ’ye göre Federal Ticaret Birliği Bürosu, Facebook’un pazardaki hakim konumu sayesinde abonelerinden, farklı alanlarda kişisel bilgilerin kullanımı için zorla izin alıyor. Derlenen veriler ise şirkete haksız bir rekabet avantajı sağlayarak, yeni rakiplerin ortaya çıkmasını imkansız hale getiriyor. Gelişmiş ülkeler mevcut servisleri kullanmanın yanı sıra, kendi dijital dönüşümlerini gerçekleştirerek Facebook veya Google gibi devlere meydan okuyacak katma değerli girişimleri desteklemek istiyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook tarafı ise kanun dışı herhangi bir uygulamaları olmadığını ve Federal Büro ile çalışmaktan memnun olacaklarını söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>