Almanya, Facebook’a sahte haber cezası kesmeye hazırlanıyor

0

Sahte haberler Facebook’un başını ağrıtmaya devam ediyor. Üstelik bu defa sadece eleştiri değil, ciddi bir para cezası da gündemde.

Almanya Başbakanı Merkel kısa süre önce Facebook’taki sahte haberlerin seçmenleri etkileyerek bir ülkenin kaderini değiştirebilecek boyutlara ulaştığını dile getirerek Facebook’un yarattığı tehlikeye dikkat çekmişti.

Almanya Facebook’a milyonlarca Euro ceza yazacak

Almanya şimdi Facebook’a, Almanya’da yayınlanacak her sahte haber için 500 bin Euro boyutunda ceza kesmeye hazırlanıyor. Bu da pratik olarak, Facebook’un Almanya’dan çıkmak zorunda kalması anlamına gelebilir.

Facebook’un bu sonla karşılaşmaması için Almanya’da yasal bir iletişim bürosu kurması gerekiyor ve Alman mahkemelerinden bu büroya ulaştırılacak kararları dikkate alarak, sahte haberleri 24 saat içinde kaldırması isteniyor. Aksi halde, Facebook’un Almanya macerası sona erecek gibi görünüyor ama asıl büyük tehlike, Avrupa’da yaşanacak. Çünkü diğer Avrupa ülkelerinin de Almanya örneğini dikkate alarak benzer bir uygulamaya gitmesi mümkün görünüyor.

Başka bir deyişle, Facebook yakında bütün Avrupa ülkelerinde bir iletişim bürosu kurmak zorunda kalabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>