Techinside Google News
Techinside Google News

Almanya iletişim verilerini saklayacak

Türkiye'de de gündemde olan iletişim verilerinin saklanması konusu bu kez Almanya'da manşetlere çıktı.
- Advertisement -
Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas
Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas

Dijital yaşamın sunduğu olanakların her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılıyor olması beraberinde kişisel verilerin gizliliği tartışmalarını da getiriyor.

Bu konunun gündeminde olduğu son ülke ise Almanya oldu. Deutsche Welle’nin haberine göre Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas ve İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, terör suçlarıyla mücadele başta olmak üzere şüphelilerin takibi amacıyla telefon ve internet verilerinin en fazla 10 hafta süreyle saklanması konusunda anlaştı.

Habere göre, hazırlanacak yasal düzenleme, telekomünikasyon şirketlerine telefon numaraları, arama saatleri ve sürelerini, internet kullanımında da IP adreslerini saklama yükümlülüğü getirecek.

Servis sağlayıcılara 10 hafta sonra bu verileri silme zorunluluğu da getirildiğini belirten Adalet Bakanı Maas, sadece yer bilgisinin dört hafta saklanacağını da sözlerine ekledi.

İçeriğin saklanmayacağını özellikle belirten Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, telefon ya da internet üzerinden gerçekleşen iletişimin içeriğinin ise kesinlikle kayıt altına alınmayacağını belirtti.

Açıklamaya göre ağır bir suç söz konusu olduğunda mahkeme kararıyla sadece güvenlik makamlarının verilere ulaşabileceğini dile getiren Maas, ilgili kişinin de bilgilendirileceğini kaydetti. Hazırlanacak yasal düzenleme sadece Almanya’daki iletişim verileri için geçerli olacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir