Almanya kömür kullanımını 2030’a kadar sonlandıracak

0

Almanya kömür

Almanya kömür kullanımını 2030’a kadar sonlandırmayı planlıyor. Bu plan, sekiz yıl geriye çekilmek isteniyor.

Almanya kömür kullanımını sonlandırmak için hızlandı

Almanya, son iklim taahhüdünün bir parçası olarak, daha önce planlanandan sekiz yıl önce yani 2030 yılına kadar kömür kullanımını aşamalı olarak sonlandırmayı planlıyor. Aynı yıl, ülke elektriğinin yüzde 80’inin yenilenebilir kaynaklardan gelmesini istiyor.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi lideri Olaf Scholz, planı eski rektör yardımcısının ülkeyi Yeşillerden oluşan üç partili bir koalisyonun başında yöneteceği bir anlaşmanın parçası olarak duyurdu.

Almanya’da 28 Eylül’de yapılan ulusal seçimlerde Yeşiller Federal Meclis’te 118 sandalye alarak partinin şimdiye kadarki en iyi performansına sahip oldu. Scholz’un Yeşiller lideri Annalena Baerbock’u dışişleri bakanı olarak görev yapması bekleniyor. Ayrıca, Yeşiller’in eş lideri Robert Habeck’in rektör yardımcılığına ve ülkenin enerji dönüşümünü denetleme şansına sahip olması muhtemel.

Özellikle, koalisyon daha agresif bir emisyon azaltma hedefi belirlemedi. 2030 yılına kadar, ülke hala emisyonları 1990 seviyelerine göre yüzde 65 oranında azaltmayı planlıyor. Kâr amacı gütmeyen Climate Action Tracker’ın bir tahminine göre, Almanya’nın Paris Anlaşması tarafından öne sürülen 1.5 santigrat derece hedefini tutturmak için on yılın sonuna kadar sera gazı üretimini en az yüzde 70 azaltması gerekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>