Almanya kömür ve doğalgaza yöneliyor

0

Almanya kömür ve doğalgaz

Yenilenebilir enerjide dünya lideri olan Almanya kömür ve doğalgaza yöneliyor. Bunda Almanya’daki zorlu kış şartları etkili oldu.

Almanya kömür ve doğalgazla enerji üretimine yöneliyor

Güneşlenme süresi düşük olmasına rağmen Almanya, güneş ve rüzgardan ürettiği elektrikle tüm dünyaya örnek oluyor. 2000 yılında uygulamaya konulan Energiewnde isimli enerji dönüşüm politikası, bunda büyük bir rol oynamıştı.

2000 yılında elektriğinin yüzde 6,6’sını güneş ve rüzgardan üreten Almanya, uyguladığı politikanın meyvelerini aldı. 2019 yılında Almanya’da yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektrik, toplam üretimin yüzde 41,1’ini oluşturdu.

Ancak bu dönüşüm, Almanya’da hanelerin kullandığı elektriğin birim fiyatına yansıdı. 2000 yılına kıyasla elektrik fiyatı 2 katına ulaştı. Ayrıca çok sert bir kış ayı geçiren Almanya, enerji talebini karşılamakta da zorlanır hale geldi.

Güneş panellerinin karla kaplanması üretimi ciddi derecede azaltırken, ülkedeki 30 binden fazla rüzgar türbini de kullanılamaz hale geldi. Özellikle de oluşan buz yükü, Almanya’da elektrik üretimini zorladı. Bu nedenle şu anda kömür ve doğalgaza yönelim artmış durumda. Ancak kış ayının geçmesiyle, yenilenebilir kaynaklara olan talebin eski seviyeye dönmesi de bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>