Almanya otomobillere kara kutu takacak

0

Almanya, Tesla’nın otopilot kontrolünde traktöre çarparak ölümlü kazaya neden olan otomobilinden çok etkilenmiş olmalı ki, ülkede trafiğe çıkacak sürücüsüz otomobillere kara kutu takmayı zorunlu hale getirmeyi planlıyor.

Akıllı otomobillere yerleştirilecek bu kara kutuların, uçaklarda olduğu gibi, kazalardan hasar görmeyecek kadar sağlam şekilde monte edilmesi gerekecek ve kazalar sonrasında aracın tüm hareketlerini ortaya çıkaracak loglar burada kayıt altına alınacak.

Elbette Almanlar, otomobillerin kendi başına trafikte dolaşmasına şimdilik izin vermek niyetinde değiller, sürücülerin hala direksiyon başında oturması gerekiyor. Almanya’nın bu konudaki yasalar ve uygulamalar konusunda öncü olması da bekleniyor zira ülke dünyadaki en önemli otomobil üreticisi konumunda bulunuyor ve Alman üreticileri uzun zamandır sürücüsüz otomobiller konusunda çalışmalar yürütüyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>