Almanya Rekabet Kurumu Google’a soruşturma açtı

0

Almanya Rekabet Kurumu Google

Almanya Rekabet Kurumu Google’a haber vitrini nedeniyle soruşturma açtı. İnceleme sonrasında Google’a ceza gelebilir.

Almanya Rekabet Kurumu Google’ı inceliyor

Almanya’nın rekabet otoritesi, yaptığı açıklamada Alphabet Inc’in Google News Showcase’ini araştırdığını açıkladı. Açıklmada Google ile işbirliğinin yayıncılar ve diğer haber sağlayıcılar için çekici olabildiği ve tüketicilere daha iyi bilgi hizmetleri sunabildiği belirtildi.

Ancak bunun bireysel yayıncılar arasında ayrımcılığa yol açmamasının sağlanmasının gerekliliğine de vurgu yapıldı. Açıklamada: “Google’ın son müşterilere erişimdeki güçlü konumu, yayıncıların veya diğer haber sağlayıcıların rakip tekliflerinin dışında kalmasına da yol açmamalıdır” ifadelerine yer verildi.

Soruşturmayla ilgili olarak Google sözcüsü Kay Oberbeck: “Showcase, haberler için uluslararası bir lisanslama programıdır. Ortakların seçimi nesnel ve ayrımcı olmayan kriterlere dayanmaktadır ve sonuçlarımızın sıralamasında ortak içeriğine öncelik verilmemektedir” dedi. Google’ın Showcase işbirlikçilerine öncelik tanıması gibi bir durum tespit edilirse, Google bu konuda ceza alabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>