Almanya sosyal alanlarda yüz taramaya başlıyor

0

İngiltere’nin ardından şimdi de Almanya sosyal alanlarda güvenlik kameralarıyla halkın üzerinde yüz taraması yapmaya başlayacak. Terörizme karşı yüz tarama teknolojisini hayata geçirmek isteyen Almanya böylece aranan kişileri bulmak için teknolojiden yardım almış olacak.

Uygulamanın ilk ayağı Almanya’nın en kalabalık noktalarından biri olan Berlin Südkreuz tren istasyonunda yaz aylarında başlayacak. Polis ilk aşamada sistemi gönüllülerle birlikte test edecek. Ardından terör şüphelilerini tespit etmek için sistem gerçek taramalara başlayacak.

12 kişinin katili kalabalık içinde kayboldu

Almanya’da 2016 kamyonla gerçekleştirilen terör saldırısında 12 kişi hayatını kaybetmiş, saldırgan ise tren istasyonunda kalabalığın arasına karışarak izini kaybettirmeyi başarmıştı. Yeni uygulama ile kameralar bir kez tespit ettiği kişiyi, ülkenin her köşesindeki diğer kameralarla ortak şekilde aramaya devam edebilecek.

İngiltere de sadece birkaç gün önce ilk defa aranan bir kişiyi yüz tarama teknolojisi ile kalabalığın arasında tespit edip tutuklamıştı. Teknolojinin yaygınlaşması ile artık resmen aranan ve fotoğrafı polisin elinde olan kişilerin sokaklarda dolaşması imkansız hale gelecek. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>