Almanya’da Bosch çip fabrikası açtı

0

Bosch çip fabrikası

Almanya’da Bosch çip fabrikası ile sektördeki tedarik sorunu ile mücadele edecek. Bunun için Bosch 1 milyar euroluk yatırım yaptı.

Bosch çip fabrikası ile tedarike çözüm arayacak

Robert Bosch, 6 Haziran günü Almanya’da 1 milyar euro’luk çip fabrikası açtı. Dünyanın önde gelen otomotiv tedarikçisinin en yeni elektrikli ve otonom arabaları geliştirme amacı için rekor bir yatırım yapılacak.

Dresden yakınlarındaki bir yarı iletken merkezinde bulunan tesis, otomotiv endüstrisinin küresel çip sıkıntısıyla mücadelesi sırasında açılıyor. Bu tesis, Bosch’un üçüncü taraf üreticilere daha az güvenerek doğrudan otomobil üreticilerine hizmet verme yeteneğini artıracak.

Şansölye Angela Merkel bir açılış töreninde yaptığı konuşmada, yarı iletken kıtlığının Almanya’nın ekonomik toparlanmasını engellediğini ve dış arz kesintilerine karşı direnci güçlendirmenin önemli olduğunu söyledi. Merkel, “Pole pozisyonunda değiliz – yetişmemiz gerekiyor. Hırslı olmalıyız. Dünyadaki rakiplerimiz uyumuyor” dedi.

Bosch fabrikası, bir otomobilin otomatik fren sistemini tetiklemek gibi tek bir görevi yerine getirmek üzere tasarlanmış özel güç yönetimi çipleri ve Uygulamaya Özel Entegre Devreler (ASIC’ler) geliştirecek. Strategy Analytics’ten Asif Anwar, “Fab (talaş üretim tesisi), Bosch’u ve kilit müşterilerini bir şekilde yalıtmaya yardımcı olabilir” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>