Almanya’da mültecilere kod eğitimi veren okul açıldı

0

Almanya’da, teknoloji alanında ciddi bir işgücü açığı var ve bunun azaltılması için kısa süre önce Berlin şehrinde Suriyeli mülteciler ile birlikte Irak, Afganistan gibi ülkelerden gelenler için kod eğitimi veren bir teknoloji okulu açıldı. 2015 yazında Berlin’deki bir mülteci sığınma yerine ziyaret eden sosyal girişimci Anne Kjaer’in Iraklı yazılım geliştiricileri ile tanışması ile ilk kez gündeme gelen kod eğitimi odaklı okul açma fikri, kısa bir süre içinde Berlin’de hayat buldu.

Bağışlanan eski dizüstü bilgisayarlarla mültecileri bir araya getiren teknoloji okulunda ilk aşamada 49 öğrencinin eğitim gördüğü bildirildi. Çoğunluğunu Suriyelilerin oluşturduğu programda ayrıca Afganistan, Eritre, Irak, Tunus, ve Lesotho’dan göç etmek zorunda kalan sığınmacılar var.

Özlem Buran: “Facebook ya da Twitter beklemiyoruz”

Sadece sosyal medya ve WhatsApp kullanmaktan haberdar kişilerden konuya az da olsa hakim olanlara kadar geniş bir skalanın söz konusu olduğu belirtilirken, eğitimlerin Rails ve Javascript gibi konuları da kapsadığı kaydedildi. Projede yer alan Türk kökenli Özlem Buran, konuyla ilgili açıklamasında; yeni Facebook ya da Twitter’lar oluşturabilecek geliştiriciler çıkacağına inanacak kadar saf değiliz ama bu alanda çalışabilecek kişilerin olacağına inanıyoruz diyor.

kod-egitimi-multeci

47 bin açık pozisyon var

Şu anda Almanya’da teknoloji sektöründe 47 bin açık pozisyon var. Suriye ve diğer ülkelerden gelen mültecilerin bu alanda değerlendirilmesi için atılacak adımların devam etmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>