Almanya’nın PayPal’ı BillPay 75 milyon dolara Klarna’nın

0

Avrupa’daki ödeme sistemlerinde son dönemlerde hareketlilik yaşanırken, yeni bir satın alma daha duyuruldu. İsveç’te faaliyetlerine başlayan Klarna, Wonga’nın sahibi olduğu Almanya’nın en önemli ödeme firmalarından BillPay’i satın aldığını açıkladı.

Yapılan anlaşma duyurulsa da anlaşmanın bedeli konusunda iki firmada sessiz kalmayı tercih ediyor. Fakat geçtiğimiz hafta paylaşılan bazı raporlardan anlaşma ile ilgili farklı detaylara ulaşılması mümkün oldu. Raporlara göre iki marka, devir noktasında 75 milyon dolarda anlaşama sağlamış durumda. Bedel yüksek olsa da Klarna’nın sadece 2015 yılındaki değerlemesini 2.25 milyar olduğu düşünüldüğünde satın almanın Klarna açısından oldukça makul olduğu görülebilir.

Avrupa’da Güçlenmek İstiyor

Ödeme sistemleri noktasında Avrupa’da büyüme hedefleyen Klarna için üstelik BillPay’in satın alınması hedeflerin tutturulmasında büyük bir ivme katacak. Almanya odaklı olarak çalışan BillPay, yüksek bir işlem hacmine sahip olduğu gibi markanın ödeme sistemlerinde Almanya gibi geniş bir pazarda da güç sahibi olmasını sağlayacak. Wonga tarafından da benzer bir amaç doğrultusunda 2013 yılında BillPay alınmıştı. Fakat Wonga tarafından hedefler tutturulamadığı gibi BillPay için beklenen atılım yapılamadı.

Satın alma noktasında açıklama yapan Klarna’nın kurucularından ve CEO Sebastian Siemiatkowski, satın alma ile birlikte müşterilerine daha yenilikçi ödeme hizmetleri sunacaklarını söylerken, bu anlaşma piyasalarda da olumlu karşılandı.

Kısaca BillPay Hakkında

BillPay, 2009’da Berlin’de Rocket Internet’in e-ticaret sistemlerinden birisi olarak kuruldu. Kısa süre içerisinde Almanya’nın PayPal versiyonu olarak görülen ve daha yüksek işlem hacimlerine ulaşan firma, özelikle Almanya’da tutulduğundan dolayı oldukça popüler bir durumda. Klarna’nın Avrupa’da şu anda 45 milyon müşterisi bulunuyor. Yeni anlaşma ile birlikte Almanya’da 27 milyon müşteri daha şirket portföyüne eklenecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>