Almanya’ya son senelerde göç edenler Türkiye’deki dijital bankacılık hizmetlerini özlüyor

0

Yeni nesil Türk göçmenlerle  gerçekleştirilen araştırmada katılımcıların finansal işlemlerdeki tercih ve alışkanlıkları değerlendirildi

Para transferi şirketlerinden biri olan TransferGo, yeni bir araştırma gerçekleştirdi. Almanya’ya son 5 sene içinde yerleşmiş yeni nesil Türk göçmenlerle yüz yüze görüşerek gerçekleştirilen araştırmada katılımcıların finansal işlemlerdeki tercih ve alışkanlıklarıyla ilgili önemli bilgiler elde edildi.

Son 5 sene içinde Türkiye’den Almanya’ya gelen “yeni göçmenler” daha önce göç edenlere kıyasla daha çok İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden göç ediyor ve Almanya’daki şehir yaşamına uyum sağlıyor. Yeni göçmenler, eskilere oranla daha yüksek eğitim düzeyine sahipler ve iyi derecede İngilizce biliyor.. Facebook ve WhatsApp gibi platformlarda gruplar oluşturuyor, bilgi ve deneyimlerini paylaşıyorlar. Yeni göçmenler Türkiye’yi sıklıkla ziyaret edip aileleri ve arkadaşlarıyla iletişim halinde kalırken, tatil ve alışveriş gibi kişisel harcamalarından da vazgeçmiyorlar.

Türkiye’deki bankacılık kadar hızlısı ve dijitali hiçbir yerde yok

Almanya’da okula gitmek, kira ödemek ya da ödeme almak için geleneksel bankalarda hesap açmak zorunda kalan yeni göçmenler, Türkiye’deki dijital bankacılık hizmetlerini özlediklerini dile getirirken, Almanya’daki finans sisteminin Türkiye’ye göre çok daha masraflı, yavaş ve kullanışsız olmasından da şikâyet ediyor.

Almanya’daki bankaların hizmetlerinden memnun olmayan katılımcılar uçak bileti, fatura ödemeleri, günlük harcamalar gibi birçok işlemde halen Türkiye’den edindikleri kredi kartlarını kullanmaya devam ediyorlar. Bunun bir nedeni de Almanya’da çokça kullanılan ve debit kart hizmeti veren EC-kartlarla online alışverişlerde zaman zaman sıkıntı yaşanması. Türkiye’de kartla ödemeye çok alışkın olan yeni göçmenler Almanya’da da bu alışkanlıklarını devam ettiriyorlar, üzerlerinde çok fazla nakit taşımıyorlar.

Maaşlarını alır almaz yakınlarına destek olmak ya da ödemelerini yapmak için Türkiye’deki hesaplarına para gönderen yeni göçmenler de daha önce gelen göçmenler gibi Türkiye’ye Euro olarak para transferi yapmayı en az TL transfer etmek kadar önemli buluyorlar.

Para transferi hizmeti seçerken: Fiyat, güven, Türkçe destek

Para transferi hizmeti almadan önce internet üzerinde farklı seçenekleri araştırıyorlar veya arkadaşlarının önerilerini değerlendiriyorlar. Servis sağlayıcısını seçerken sadece ucuz olmasını yeterli bulmayan katılımcılar güvenliğe çok önem veriyorlar. Döviz kuru da bir transfer yapmadan önce ilk kontrol etmek istedikleri şeyler arasında bulunuyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>