Alphabet Tidal projesini şirketleştiriyor

0

Alphabet Tidal

Alphabet Tidal projesini şirket haline getirerek dünya genelinde somut adımlar atmaya hazırlanıyor. Tidal ile dünyanın balık ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

Alphabet Tidal şirketini kuruyor

Google’ın üst kuruluşu olan Alphabet, bünyesinde birçok başarılı şirket barındırıyor. Alphabet, bu şirketlerle özellikle yenilikçi alanlarda çalışmalar yapmaya çalışıyor. Yeni projeleri destekleyen Alphabet, başarılı olmaları durumunda bu projeleri kendi bünyesinde şirketleştiriyor.

Alphabet’in proje halinden destekleyip şirketleştirdiği son girişim ise Tidal oldu. Balık çiftliklerini desteklemek için başlayan bir proje olan Tidal ile 3 milyar insanın balık ihtiyacının karşılanması hedefleniyor. Balık çiftliklerindeki üretim verimliliğini artırmak için başlayan Tidal projesinde, su altı kameralarla bilgisayar görüşü kullanılacak. Böylelikle balık çiftliği sahipleri, yapacakları işlemler için verilerden destek alarak hareket edecek. Balık çiftliklerinde teknolojinin kullanılmasıyla üretim verimliliği artacak ve kirlilik azalacak.

Tidal projesinin şu an için somon ve sarı kuyruk balıklarıyla sınırlı olduğu ancak ilerleyen süreçte diğer balık türleri için de çalışmaların yapılacağı belirtiliyor. Tidal’ın ilk hedefi ise Asya ve Avupa’daki balık çiftlikleri olacak.

Alphabet’in tıpkı Tidal gibi proje aşamasındayken destekleyip şirket halinde dönüştürdüğü Waymo ve Wing gibi başarılı şirketler bulunuyor. Tidal’ın da bu başarılı şirketler arasında yer alması hedefleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>