Alphabet yeni drone yönetmeleğine karşı

0

Google’ın çatı şirketi Alphabet, ABD’deki sivil havacılık otoritesinin drone’lar hakkında yürürlüğe koyduğu yeni yönetmelik konusunda endişeli.

Mahrem veriler radyo sinyalleriyle yayılacak

Drone ile kargo taşımacılığı hizmeti veren ve bu teknolojileri geliştiren Wing şirketinin sahibi Alphabet, yeni yönetmeliğin çok ciddi bir mahremiyet riski taşıdığını düşünüyor.

Yeni yönetmelikte, drone’ların kimliklerini lokal şekilde kablosuz olarak yayınlaması ve bölgedeki radyo alıcılar tarafından bu sinyallerin okunması gerekiyor. Bu verilerin içinde taşıdıkları yükler, nereden nereye gittiği gibi veriler de bulunacak.

Ancak Alphabet, bu sinyaller nedeniyle hangi drone’un kime ait olduğu, hangi yükü taşıdığı, kimin ne alışveriş yaptığı, nereden ne satın aldığı gibi kişisel verilerin ortaya çıkacağını ve bunun insanları mağdur edeceğini savunuyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>