Alphabet’in gelirini yükseltme planı

0

Google’ın ana şirketi Alphabet, gelirlerini %20 oranında artırmak için yeni bir politikayı hayata geçiriyor. Alphabet’in planına göre, şirket mobil, video, bulut ve yapay zeka alanındaki servislerini güçlendirerek gelirlerini her yıl %20 oranında artıracak. Bu konuda en büyük görev ise Alphabet’in lokomatif şirketi Google’a düşüyor.

680 milyar dolar şirket değerine sahip olan Alphabet’in yıllık 100 milyar dolar değerinde geliri bulunuyor. Şirket, lider konumda olmadığı bulut ve yapay zeka gibi alanlardaki hizmetlerini güçlendirerek lider konumda olan Amazon ve Microsoft gibi şirketlerden pazar payı almaya çalışacak. 

Mobil platformlar kral olacak

Şirketin mobil alana odaklanma kararı da dijital dünyada daha fazla mobil içeriğin hayata geçmesi anlamına gelecek. Reklam verenleri mobil alana yönlendirerek buradaki gelirlerini artırmaya çalışacak olan Google, bu reklamlardan pay almak isteyen yayıncıların da daha güçlü mobil içerikler hazırlamasına neden olacak.

Her ay 1,5 milyar ziyaretçisi bulunan YouTube ise video konusunda Google’ın elindeki en büyük koz ancak aynı zamanda bir video platformuna dönüşmüş olan Facebook’un aylık aktif kullanıcı sayısının 2 milyardı geçtiğini unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla Google’ın YouTube’u da daha popüler bir video paylaşım platformuna dönüştürmesi gerekecek.

Yapay zeka konusunda ise Amazon’un Alexa servisinin arkasında kalan Google hizmetlerini güçlendirmek için Avrupa’da milyarlarca dolar değerinde araştırma merkezleri işletiyor. Bu sayede Amazon’un Echo servisine rakip olan Google Home ürününü piyasaya sürebilen ve Asistant servisini geliştiren Google’ın yeni politikasıyla beraber Asistant servisini günlük hayata çok daha fazla sokmak için agresif bir pazarlama politikası uygulaması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>