Alphabet’in son çeyrek finansal raporları açıklandı

0

Sadece birkaç gün önce, Android nedeniyle Avrupa Birliği’nde 5 milyar dolarlık anti-tekel cezası kesinleşen Alphabet’in son çeyrek finansal raporları açıklandı.

Gelirler büyüdü ama kar küçüldü

İkinci çeyrekte toplam 32.7 milyar dolar gelir elde eden internet devinin gelirleri, 2017’nin aynı çeyreğine oranla %26 artış gösterdi.

Şirketin 5 milyar dolarlık ceza ödemesine rağmen karı ise 3.2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Alphabet 2017’nin aynı döneminde de yine Avrupa’ya ağır bir ceza ödemek zorunda kalmış ve karı 3.5 milyar dolar olmuştu.

Öte yandan Alphabet’in önceki çeyrekteki karı 7.9 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Avrupa Birliği’ne ödenen ceza ise son çeyrekteki karın dramatik olarak düşük çıkmasının nedeni olarak gösteriliyor. Şirket 2017’nin ikinci çeyreğinde ise 6.9 milyar dolar kar etmişti. Diğer bir deyişle Alphabet, ya da genel kabul gören eski ismiyle Google, Avrupa hükumetleri ile tekelcilik kavgasına devam ettiği sürece, her sene milyarlarca dolar ceza ödemekten, karını yükseltmeyi başaramayabilir. Ya da, eninde sonunda Avrupa’nın istediği çizgiye gelmek zorunda kalacak. 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>