Alphabet’in yeni işi belli oldu

0

Alphabet çatısı altında yeniden yapılanan Google, gözünü 2016’da yıllık on milyar dolar hacime ulaşması beklenen mobil kiralık otomobil uygulama pazarına diktiği anlaşılıyor.

google-self-driving-car-repaint-1200x615

Uber’in hızlı yükselişi ile dikkat çeken uygulama üzerinden otomobil kiralama servisleri, yeni dönemin en popüler işleri arasında yer alacak gibi görünüyor. Ancak Google, bu alanda farklı bir iş modeli oluşturacak.

Şoförsüz Uber

Sürücüsüz otomobil teknolojileri konusunda çok ileri çalışmaları ve ürünleri bulunan Google, bu teknolojinin trafiğe çıkma izni almasıyla, sürücüsüz otomobillerin kiralanmasını sağlayacak bir şirket kuracak. Böylece, “şoförsüz Uber” yaratacak olan Google, yolcuların cep telefonundan bulundukları yere “robot taksi” çağırmalarını sağlayacak.

Google henüz konu hakkında bir yorum yapmıyor ancak teknoloji devinin sürücüsüz otomobilleri şimdiden satışa çıkarıp kullanıma sunduğu biliniyor. Trafiğe çıkamasalar da sürücüsüz otomobiller, büyük şirketlerin, üniversitelerin, hastanelerin kampüslerinde binalar arasında yolcu taşımak için kullanılıyor. Google’ın sürücüsüz taksi servisini ilk aşamada bu kampüslere yönelik devreye sokması da mümkün olabilecek.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>