Alüminyum pil kapasitesi artırıldı

0

Alüminyum pil

Yenilenebilir enerji depolama çalışmalarına yönelik yeni bir alüminyum pil teknolojisi geliştirildi. Yeni pillerin kapasitesinin, sıradan alüminyum pillerinkinin 2 katı olduğu belirtiliyor.

Alüminyum pil kapasitesi 2 kat arttı

İsveç’teki Chalmers Teknoloji Üniversitesi ile Slovenya’daki Ulusal Kimya Enstitüsü, alüminyum pillere yönelik yeni bir arge projesi geliştirdi. Yenilenebilir enerjinin daha yüksek kapasitelerde ve daha çevreci şekilde depolanmasını hedefleyen araştırmacılar, alüminyum pillerin yapısında bazı değişiklikler yaptı.

Alüminyum pillerdeki grafit katodu, antrakinon isimli bir organik molekülle değiştiren araştırmacılar, bu şekilde pillerin enerji yoğunluğunu artırabildi. Yeni tasarımın oldukça çevreci olduğunu belirten araştırmacılar, gelecekte bu pillerin lityumiyon piller ile yarışabileceğini belirtiyor.

Ayrıca bu yeni alüminyum pillerin, sıradan alüminyum pillere kıyasla iki kat daha fazla enerji yoğunluğuna sahip olduğu belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>