Alzheimer’ı erkenden teşhis eden yapay zeka!

0

Günümüzde ne yazık ki Alzheimer hastalığı için tam bir tedavi yöntemi yok. Ancak araştırmacılar, en azından hastalığın erkenden teşhisi konusunda önemli buluşlar yapmaya devam ediyor.

Hastalığın erken teşhis edilmesi, hem hastalığın etkilerini yavaşlatmak hem de önceden hazırlık yapabilmek adına bir hayli önemli.

Alzheimer’ı erken teşhis eden yapay zeka geliştirildi

İtalya, Bari Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar yapay zeka kullanarak hastalığın erken teşhisi için önemli bir yol kat etti. Geliştirilen algoritma ile birlikte, hastalık çok daha erken teşhis edilebilecek.

38 Alzheimer hastasına ait 67 MRI taraması ile birlikte hastalık olmayan 29 taramayı yapay zeka ile bütünleyen araştırmacılar, bu taramaların analiziyle birlikte çok daha erken tanıyı mümkün kıldı. Teşhiste %86 başarı oranı yakayan yapay zeka, şimdilik ne yazık ki herkes tarafından kullanılmak için henüz erken aşamada. Ancak yakın gelecekte bu sistemin kullanılmasıyla birlikte önemli bir yol kat edilecek gibi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>