Amadeus: Sadece bilet almayı değil bütün yolculuğu dijitalleştirmek istiyoruz

0

Seyahat yazılımları firması Amadeus, Türkiye’deki etkinliğinde müşteri ve iş ortaklarını bir araya getirerek son durumu değerlendirdi

Küresel seyahat endüstrisi için yazılım üreten Amadeus, 18-20 Haziran’da İstanbul’da Airline Executive Summit isimli bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte  Amadeus, havayolu müşterileri ve endüstri iş ortaklarını sektörlerindeki güncellelemeleri paylaşmaları için bir araya getirdi. Şirket de kendi çalışmalarını aktarma fırsatı buldu.

Airline Executive Summit’i Türkiye’de ilk defa düzenlediklerini söyleyen Amadeus Ortadoğu ve Afrika Başkan Yardımcısı Maher Koubaa, bunun ilk sebebi olarak Türkiye’de 25. yıllarını kutlamaları olarak gösteriyor. Maher Koubaa ikinci sebep olarak ise İstanbul Havalimanı’nın açılışınının kendilerini heyecanlandırmasından dolayı burada olduklarını ifade ediyor. Son gerekçe de İstanbul’un bu tür etkinlikler için ideal bir destinasyon olması ve Koubaa, “Müşterilerimize İstanbul’dan daha iyi ulaşabileceğimizi düşündük” diyor. “Ayrıca 2013 yılında burada Hitit Yazılım’ın müşteri sadakati bölümünü satın aldık ve buradaki varlığımızı güçlendirdik. O zaman Hitit Yazılım 40-45 kişi civarındaydı, şu an 250’ye kişiye ulaştık ve bunun önemli kısmı bir Ar-Ge’de çalışıyor” ifadesini kullanan Koubaa, Türkiye’de olmaktan dolayı memnuniyetlerini bildiriyor ve Türkiye’de büyümeye devam edeceklerini sözlerine ekliyor. Son olarak da ortaklık ekosistemi söz konusu. “Yani, endüstrideki iş ortaklarımızla neler yaptığımızı görüyoruz. Biz burada havayolu platformu oluşturmayı hedefliyoruz” diyen Koubaa; çevik, basit ve açık olarak havayollarına nasıl daha kişiselleştirilmiş hizmet sunabileceklerini göstermeye çalıştıklarını dile getiriyor.

Hava yolculuğunun tamamını dijitalleştirmek istiyoruz

Amadeus Ortadoğu ve Afrika Başkan Yardımcısı Maher Koubaa ile görüşmemizde etkinliğin ayrıntıları hakkında da görüştük. Maher Koubaa’nın verdiği bilgiye göre, etkinlik üç temaya yoğunlaştı. Bunlarda ilki, “perakendeci olarak havayolları.” Koubaa bunu, “Havayolu müşterileri Amazon veya Netflix’te gördüğü deneyimi havayollarında da görmek istiyor. Burada da havayollarının nasıl bir perakendedeciye dönüşeceğini anlamaya çalışıyoruz” diyerek açıklıyor. Yolcu deneyimi de konferansın diğer bir teması idi. Kouba, “Dijitali iyi kullanan tüketicilerin havayollarının kendilerine daha kişiselleştirilmiş deneyimler sunmasının nasıl mümkün olabileceğini görmek istediğini anlamaya çalışıyoruz. Burada sadece bilet almayı değil bütün yolculuğu nasıl dijital hale getirebileceğimizi tartışıyoruz” ifadeleriyle duruma açıklık getiriyor. Son olarak da ortaklık ekosistemi söz konusu. “Yani, endüstrideki iş ortaklarımızla neler yaptığımızı görüyoruz. Biz burada havayolu platformu oluşturmayı hedefliyoruz” diyen Koubaa; çevik, basit ve açık olarak havayollarına nasıl daha kişiselleştirilmiş hizmet sunabileceklerini göstermeye çalıştıklarını dile getiriyor.

Amadeus’un start-up’lara sunduğu destekler

Maher Koubaa ile Amadeus’un start-up’lara verdiği destekler üzerinde de durduk. Koubaa öncelikle Amadeus Ventures adında bir şirketleri olduğunu ve bu şirketle start-up’lara doğrudan yatırım yaptıklarını aktarıyor. İkinci olarak, start-up’lara doğrudan yapmayıp rehberlik sunduklarını belirten Koubaa, son olarak da yazılımcılar için platformları olduğunu söylüyor: “Burada API’lerimizi bütün yazılımcılara açtık ve yazılımcılar bu platform üzerinde uygulama ve çözümler geliştirebiliyor.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>