Amazon 13.7 milyar dolara market zinciri satın alıyor

0

Amazon, kasasındaki milyar dolarları nereye harcayacağını şaşırmış olabilir. Slack’i satın almak için 9 milyar dolarlık teklif veren Amazon, şimdi de ABD’nin en büyük market zincirlerinden Whole Foods’u 13.7 milyar dolara satın almak üzere anlaşma sağladıklarını duyurdu.

1980 yılında kurulan market zinciri Whole Foods’un ABD ve İngiltere’de toplam 465 mağazası bulunuyor. Online alışveriş üzerinden market siparişleri de alan Amazon, bir anlamda Whole Foods’un en büyük rakiplerinden birine dönüşmüştü. Amazon şimdi dev rakibini satın alarak hem pazarda önemli bir avantaj elde etmiş olacak hem de kendi online alışveriş sistemini Whole Foods’a entegre ederek Whole Foods müşterilerini de Amazon’a kazandırmış olacak.

Amazon’un ayrıca geçen yıl tanıttığı “çalışansız ve kasasız market” konseptinin ilk denemelerini de Whole Foods şubelerinde deneyebileceği düşünülüyor. Bu da Whole Foods çalışanları için kötü haber anlamına geliyor zira Amazon Go market konseptinde, marketlerde malları organize etmek, rafları düzenlemek amacıyla çok az çalışan bulunuyor. Kasiyer ise hiç bulunmuyor. Bir diğer deyişle, kasasız ve çalışansız robot market devrimi Amazon’un bu son satın almasıyla başlamış olabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>