Amazon 2017 gelirlerinde AWS rüzgarı!

0

Amazon 2017

Amazon 2017 yılı gelirlerinde tahmin edilenin aksine e-ticaret ile değil AWS (bulut hizmeti) ile büyüdü. AWS, Amazon 2017 dördüncü çeyrek net gelirlerinin neredeyse tamamını oluşturdu.

Amazon 2017 gelirlerinde AWS rüzgarı

Şirket, dördüncü çeyrekte toplam gelirinin 60.5 milyar dolar, net gelirinin ise 1.9 milyar dolar olduğunu açıkladı.  Böylelikle Amazon, az da olsa Wall Street tahminlerinin üzerine çıkmış oldu. Wall Street, Amazon için 59.83 milyar dolar gelir ve 1.85 milyar dolarlık net gelir öngörüyordu.

Amazon’un Kuzey Amerika e-ticaret şirketi, 37.3 milyar dolar toplam gelir ve 1.69 milyar dolarlık net gelirle dördüncü çeyrek işletme geliri elde etti.

Uluslararası e-ticaret satışları 18.04 milyar dolar iken, işletme zararı 919 milyon dolardı.

AWS’nin dördüncü çeyrek için geliri 5,11 milyar dolarlık satışla 1,35 milyar dolarlık işletme geliri vardı.

Yıl boyunca, Amazon’un uluslararası e-ticaret işletim kayıpları şirketin Kuzey Amerika işletme kârını gölgede bıraktı. AWS, 17.46 milyar dolarlık satışla 2017 işletme geliri 4.3 milyar doları buldu.

Yani e-ticaret devinin işletme gelirlerinin neredeyse tamamı AWS tarafından sağlandı. Dijital dönüşüme ayak uydurmayı başaran Amazon, önümüzdeki yıllarla AWS ile büyümeye devam edecek gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>