Techinside Google News
Techinside Google News

Amazon 25 milyon dolar ceza ödeyecek!

Amazon, Alexa sesli asistanıyla çocukların gizlilik haklarını ihlal ettiği iddialarını çözmek için 25 milyon dolar ödemeyi kabul etti
- Advertisement -

Amazon, Alexa sesli asistanıyla çocukların gizlilik haklarını ihlal ettiği iddialarını çözmek için 25 milyon dolar ödemeyi kabul etti

Şirket, ebeveynlerin isteği üzerine Alexa kayıtlarını silmeyi başaramadığı suçlamalarıyla karşılaşmasının ardından Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu’na ödeme yapmayı kabul etti. Firmanın, hassas verileri yıllar boyunca sakladığı tespit edildi. Amazon’un kapı zili kamerası birimi Ring de müşterilerin verilerine çalışanlara sınırsız erişim sağladığı için ödeme yapacak.

Ring, Columbia Bölgesi federal mahkemesinde yapılan bir başvuruyla yetkililere 5.8 milyon dolar ödeyecek.

Alexa’ya ilişkin FTC şikayetine göre Amazon, sistem tarafından toplanan ses kayıtlarını kullanıcılarına, özellikle ebeveynlere, “göze çarpan bir şekilde ve sürekli olarak silebileceklerini” garanti etti.

Ancak şirket, bu sözü yerine getirmedi ve verileri yıllar boyunca saklayarak ve Alexa algoritmasını yasa dışı bir şekilde kullanarak yanlış davrandı.

FTC’nin Tüketici Koruma Bürosu Direktörü Samuel Levine, Amazon’u “ebeveynlerin taleplerini görmezden gelmek, çocuk kayıtlarını süresiz olarak saklamak” suçlamalarıyla itham etti. Karlılığa öncelik vermek için gizliliği feda ettiklerini ekledi. Benzer şekilde, FTC, 2018 yılında Amazon’un satın aldığı Ring’in, “binlerce çalışan ve taşeron”un müşterilerin özel alanlarının kayıtlarını izlemesine izin verdiğini belirtti.

Organizasyon, çalışanların müşterilerin hassas video verilerini kendi amaçları için görüntüleyip indirebildiğini ifade etti. Amazon, yaptığı bir açıklamada, “Ring’in sorunları yıllar önce kendi başına hızla çözüldü, FTC’nin soruşturma başlatmasından uzun süre önce” dedi.

Ancak şikayetlere göre, bir çalışan, binlerce video kaydını izlemeye devam etti, bu videolar özel alanları gözetleyen kadın kullanıcıların banyo veya yatak odası gibi yerleri içeriyordu. Bu kişinin eylemleri bir meslektaşı tarafından fark edilene kadar durdurulmadı. “Ring’in gizlilik ve güvenlik konusundaki ihmali, tüketicileri izlemeye ve tacize açık hale getirdi,” diyen Levine, “FTC’nin kararı, gizlilikten önce kar odaklı hareket etmenin işe yaramadığını açıkça ortaya koyuyor.”

Amazon, “FTC’nin hem Alexa hem de Ring ile ilgili iddialarına katılmasak ve yasayı ihlal ettiğini reddetsek de, bu anlaşmalar bu konuları arkamızda bırakıyor,” dedi. Şirket, müşteriler adına daha fazla gizlilik özelliği geliştirmeye devam edeceğini ekledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir