Amazon 437 milyon dolar zarar yazdı

1

Infographic: Amazon's Losses Widen as Fire Phone Flops | Statista

Analiz ve istatistik sitesi olan Statista tarafından hazırlanan yukarıdaki grafik Amazon’un 2009 yılının başından bu yana cirosundaki değişim ile birlikte net kâr ve zararını da gösteriyor. Amazon tüm bu süreç içinde en büyük zararını geride bıraktığımız 2014 üçüncü çeyreğinde yaşadı. Tam 437 milyon dolar zarar açıklayan Amazon yatırımcılarını büyük hayal kırıklığına uğrattı.

Jeff Bezos‘un uzun yıllardır, uzun süreli kârlılık hedefinde yaşanan bu kayıp Amazon hisselerinin yüzde 10 değer kaybetmesi sonucunu beraberinde getirdi.

Bu zararın ana sebebi olarak Fire Phone satışlarındaki başarısızlık gösteriliyor. Amazon Fire Phone yüzünden 170 milyon dolar değer kaybederken elinde hâlâ satılmamış 83 milyon dolar değerinde Fire Phone olduğu düşünülüyor.

Tüm bu olumsuz finansal göstergeye rağmen Amazon’un 2014’ün üçüncü çeyreğini 20,58 milyar dolar ciro ile kapattığını gözden kaçırmamak lazım. Amazon büyük bir ihtimalle ciroda büyümeye devam edecektir.

Yorumlar

  1. Bekleniyordu. sürpriz değil.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>