Amazon Alexa cephesinde büyük kavga çıkacak!

0

Amazon’un yapay zekalı ev asistan servisi Alexa,  kısa süre sonra kullanıcı mahremiyeti konusunda çok büyük kavgalara konu olacak gibi görünüyor. 

Bu gelişmenin sebebi ise Amazon’un, tüm gün boyunca kullanıcıların evindeki sesleri dinleyen Alexa servisindeki ses kayıtlarına erişim için Amazon uygulama geliştiricilerine izin vermeye hazırlanıyor olması.

Diğer bir deyişle, birkaç yüz dolar ödeyip Amazon uygulama geliştiricisi hesabı alan herhangi birinin, istediği Amazon Alexa kullanıcısının evindeki sesleri 7/24 dinleyebilecek olması, büyük bir tartışma başlatacak.

Amazon, rakiplerine oranla daha fazla uygulama ve fırsat yaratarak Alexa’yı daha çekici hale getirmek isterken bu verilere ulaşacak olan uygulama geliştiricilerinin yetkinlikleri ve disiplinleri kullanıcılar açısından en büyük endişe konusu.

Şirket henüz endişelere cevap verecek bir açıklama yapmamış olsa da daha önce Samsung’un, üzerinde mikrofon olan akıllı televizyonlarına uygulama geliştiren üçüncü parti bir şirketin izinsiz olarak bazı evleri 7/24 dinlediğini itiraf etmiş ve bu geliştiriciyle bağlarını kestiklerini açıklamıştı. Dolayısıyla, Alexa benzeri hizmetlerden gelen verilere kimlerin rahatça erişebileceği konusu, sadece Alexa’ya özel değil, dijital çağın en büyük tartışmalarından biri olacak. Üstelik sadece Alexa ev asistanı veya üzerinde mikrofor ya da kamera olan akıllı televizyonlar değil, akıllı telefonlarımız da 7/24 içinde bulunduğumuz ortamdaki sesleri dinleyen cihazlar olarak, uygulama ve sistem geliştiricilerine veri aktarabiliyor. Dijtital pazarlama için çok kritik veriler üreten bu cihaz ve servisler reklamverenlerin hedef kitleye ulaşmasında yardımcı olurken mahremiyet açısından büyük riskler yaratıyorlar. Bu ürün ve hizmetlerin etik kullanımını denetleyen yasal bir düzenleme ise bulunmuyor. 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>