Amazon Almanya’da ücret artışına gitti

0

Amazon ücret artışı

Çalışanlar için Amazon Almanya’da ücret artışına gitti. Almanya’da Amazon depo çalışanları için yeni taban ücret 12 Euro oldu.

Amazon Almanya’da asgari ücrete zam yaptı

Amazon, üst düzey bir işçi sendikasıyla uzun süredir devam eden görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, Alman depolarında saat başına 12 Euro asgari ücret uygulamaya başlayacağını bildirdi.

Almanya, Amazon’un Amerika Birleşik Devletleri’nden sonraki en büyük pazarı konumunda. Verdi sendikası, düşük ücret ve kötü koşulları protesto etmek için ülkede 2013’ten beri Amazon’a karşı grevler düzenliyordu. Uzun süredir devam eden grevlerin ardından Almanya’da istenilen başarı elde edildi.

Temmuz’dan itibaren geçerli olacak ücret artışı tüm Almanya’da uygulanacak. Şu anki saatlik ücretim 9,5 Euro olduğu düşünüldüğünde, önemli bir artışın olduğunu söyleyebiliriz. İşçiler, kötü çalışma koşulları ve düşük ücret politikası nedeniyle özellikle de en fazla yoğunluğun olduğu Prime Day etkinlikleri döneminde greve gidiyordu.

Bir Verdi yetkilisi, artışın şirketin son dönemde gelir artışı göze alındığında yapılabilecek en düşük artış olduğunu söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>