Amazon bulutta milyarlar kaybedebilir

0

amazon_ofisAmazon’un bulut bilişim hizmetleri hızla büyümeye devam ediyor. 2014 yılında bu alanda toplamda 4.6 milyar dolar gelir elde eden şirketin, Citi’nin tahminlerine göre 2015’te 6.6 milyar ve 2016’da ise 9.2 milyar dolara ulaşacağı görülüyor.

Bu umut dolu tablonun ürkütücü yanı ise kâr marjlarında yatıyor. Citi’ye göre şirket 2014 yılında bu hizmetler nedeniyle 123 milyon dolar zararda. 2016’da ise sadece 69 milyon dolar kazanacağı öngörülüyor.

Öte yandan Amazon Web Services, bulut bilişim konusunda ciddi bir ivmenin oluşmasını sağladı. Diğer firmalar veri depolama ve işleme süreçleri ile ilgilenirken, şirket işi başka bir boyuta taşıyarak büyük veri bankaları kurdu. Hatta şu aralar Google, IBM, Microsoft ve diğer isimler ile ciddi bir savaşta ve liderliği korumaya devam ediyor.

Amazon, Amazon Web Services için 2015 yılı 1. çeyrek raporlarını sunacakken, Citi’nin tahminleri marjın diğer şirketlere oranla daha düşük olduğu yönünde. Sebep olaraksa agresif fiyat kesintileri, yükseltilen yatırımlar ve genel kullanıma da açılan bulut hizmeti gösteriliyor. Şirket, kısa bir süre önce Amazon cloud drive ismiyle yıllık 12 dolara sınırsız alan sunmaya başlamıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>