Amazon, drone’lar için gizli WiFi teknolojisi geliştiriyor

0

Amazon, dünyanın en büyük robot şirketlerinden birine dönüşmek üzere. Alışveriş siparişlerini drone’lar ile teslim eden şirket şimdi de drone’ların daha efektif çalışması için gizli bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Kısa süre sonra her şehir üzerinde uçan yüzlerce kargo drone’una sahip olacak Amazon’un, bu drone’ların daha efektif bir şekilde hareket edebilmesi için yeni bir Wi-Fi teknolojisi üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Amazon neyin peşinde?

ABD’de iletişim ağlarını ve elektronik cihazları kontrol ve koordine eden çatı kurum FCC’den, yeni bir Wi-Fi teknolojisini test etmek için izin isteyen Amazon, böylece drone’larının standart Wi-Fi sinyalleri ile çakışmasını önleyerek daha rahat çalışmasını sağlayacak.

Amazon beş aylığında izin istediği yeni Wi-Fi teknolojisinin detaylarını sır olarak saklıyor ve izin verilirse, testlerin ardından 2018’de teknolojiyi resmen kullanıma sokmak istiyor.

Drone’ların çok geniş bir alanda kullanımı söz konusu olduğundan, yeni kablosuz ağ teknolojisinin, drone’ları şehir ölçeğinde takip etmeyi ve yönetmeyi mümkün kılacak, Wi-Max benzeri bir sistem olduğu düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>