Amazon Echo hırsızı yakaladı

0

Amazon’un, yapay zeka servisi Alexa ile çalışan akıllı ev hoparlörü Echo, bir hırsızlık olayının kolayca çözülmesini sağladı.

ABD Massachusetts’te bir ev sahibi, kendisi evde değilken içeri giren ve değerli eşyalarını çalan hırsızı polise bildirdi. Ancak kameralarda bir sonuç alamayan polis hırsızı yakalamak konusunda çaresiz kalmıştı ki, devreye Amazon Alexa servisi girdi.

Evdeki iPhone’u ve Echo cihazını çalan hırsız Echo’yu çalıştırıp cihaza emirler vermeye başlayınca, ev sahibi Alexa servisi üzerine kaydedilen ses kayıtlarına kolayca erişti. Böylece sesin komşunun 9 yaşındaki oğluna ait olduğunu fark eden ev sahibi polisi bilgilendirdi ve çalınan cihazlar komşunun evinde bulundu. Polise suçunu itiraf eden çocuk şimdi mahkemede yargılanacak. Hırsızlık yaptığı evin sahibinin ise komşu çocuğu affedip affetmeyeceği bilinmiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>