Amazon gemi işine giriyor

0

amazon

Amazon’u önceleri kitap satan bir web sitesi olarak tanıdık. Sonra her türlü tüketim malzemesi de satmaya başlayan Amazon ardından e-kitap, tablet, internet yayıncılığı gibi alanlara da girdi. Müşterilerine satın aldıkları malı drone’larla ulaştırmak için kurduğu Amazon Prime servisi nedeniyle ABD’de havacılık otoriteleri birbirine girdi, yeni kanunlar çıkarıldı.

Ama Amazon tüm bu hizmetlerinden edindiği büyük kazanca doyamıyor. Şirket şimdi de Çin’de bir denizcilik şirketi kurdu. Şirketin amacı ise Çin’de üretilen malların ABD’ye deniz yolundan taşınması için taşımacılık hizmeti vermek.

Çin yetkililerinin şirket hakkındaki araştırmasının tamamlandığı ve kuruluşuna onay verdiği haberleri medyaya ulaştı. Yani Amazon yakında dev gemilerle, konteynerler dolusu Çin malını önce ABD’ye taşıyacak, oradan da kamyonlar ve drone’lar vasıtasıyla, internet sitesi üzerinden o malları satın alan müşterilerine ulaştıracak.

Elbette Amazon’un asıl amacı, Amazon servislerinin müşterilerine mal taşımak değil. Okyanus taşımacılığının yıllık ekonomik büyüklüğü 350 milyar dolar. Amazon bu 350 milyar dolarlık pastanın büyük dilimini kendi için istiyor. Dolayısıyla yakında bordalarında Amazon simgesi olan çok sayıda şilep görecek olursak şaşırmayalım. Bunların bazıları Türkiye boğazlarından da geçebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>