Techinside Google News
Techinside Google News

Amazon girişimlere ücretsiz kredi veriyor!

Amazon yapay zeka mücadelesinde bir adım daha attı: Girişimlere rakip modelleri AWS üzerinden kullanmaları için ücretsiz krediler!

Amazon Web Services (AWS), girişimlere yönelik ücretsiz kredi programını genişlettiğini açıkladı. Amazon’un bulut kredileri artık Anthropic, Meta, Mistral AI ve Cohere gibi diğer sağlayıcılardan modellerin kullanımını da kapsıyor.

AWS bu hamle ile şirketin yapay zeka platformu Bedrock’un pazar payını artırmayı hedefliyor. AWS’de başkan yardımcısı ve küresel girişimler başkanı olan Howard Wright, “Bu, girişimlerin ilk durak olarak AWS‘yi seçmeye devam etmeleri karşılığında girişim ekosistemine verdiğimiz bir başka hediye” dedi.

- Advertisement -

Bu hamlenin Amazon’un Anthropic’e yaptığı büyük yatırımın ardından gelmesi de ilgi çekici. Amazon’un toplam yatırımı 4 milyar dolara ulaşmıştı. 

Amazon Web Services geçtiğimiz on yılda girişimlere 6 milyar doların üzerinde kredi sundu. Dahası, Amazon, Ocak ayında başlatılan en son kohort için Y Combinator ile işbirliği içinde 500.000 dolarlık kredi sunacağını açıklamıştı. Bu krediler, yapay zeka modellerinde ve Amazon’un servislerinde kullanılabilir durumda.

Diğer büyük bulut sağlayıcılar da bu alanda ücretsiz kredi vermeye devam ediyor. Microsoft Azure, OpenAI modeli için kullanılabilecek krediler sunarken, Google’ın bulut kredisi Vertex AI’da 130’dan fazla model için kullanılabiliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir