Amazon ve Google Microsoft’u haklı çıkarttı

0

Bulut bilişimde Amazon ve Google stratejileri aslında Microsoft’u öne geçirebilir.

Microsoft’un Azure bulut bilişim platformu, 10 milyar dolarlık Amazon’un Web Hizmetleri (AWS – Amazon Web Services) devinin epey gerisinde ikinci sırada olabilir. Ancak Microsoft’un büyük bir avantajı var: Azure’u, dünyanın en geniş kullanıcı tabanı olan kendi kurumsal müşterilerinin hepsine satabilir.

Burada anahtar nokta Microsoft’un Windows Server iş modeli. Bu model ile hali hazırdaki veri merkezi yatırımları doğrudan Azure’a bağlanabilir. Tek yapılması gereken şirketin kurumsal harcamalar için kullandığı kredi kartı numarasını girmek ve sonucunda teorik olarak sınırsız süper bilgisayar gücüne kavuşmak.

Bulut bilişimde esas para kaynakları, büyük veri merkezlerine sahip bu kurumsal şirketler. Amazon ve bulut bilişim konusunda üçüncü sıradaki Google da, bulut hizmetlerini bu tarz şirketlere satabilmek için yazılımlarını güncelleme peşindeler.

Bu uğraş, Amazon ve Google’ın bulut iş modelini oluşturan, herkesin kullanımına açık bulut platformu konseptinin tam tersi. Her iki şirkette sonunda herkesin böyle bir bulut platformu kullanmak istemeyebileceğini kabul ettiler. Örneğin regülasyonlar ve veri yönetimi endişeleri ile verilerin asla özel sunucuları terk etmemesi gereken şirketler var. Mesela var olan tüm finans kuruluşları ve tüm bankaları bu sınıfta sayabiliriz.

Bu yönelim özellikle Google için pek bir şey değiştirmedi çünkü daha 2015 yılının Temmuz ayında OpenStack ile ortaklık kurarak Amazon Web Hizmetleri’nin ücretsiz ve açık kaynak versiyonunu yapmaya çalışıyordu. Bu versiyon aynı zamanda özel veri merkezlerine de kurulup çalıştırılabilecekti.

Amazon için ise bu trendin epey ciddi sonuçları olabileceğini tahmin ediyoruz. 2015 gibi yakın bir tarihte Amazon’un CTO’su Werner Vogels, “Hibrit bulut denilen şeyi, şirketler tüm IT altyapılarını AWS’a kaydırmadan önce bir ara adım olarak görüyorum” demişti. Amazon’un AWS Storage Gateway gibi hibrit çözümleri olsa da, müşterinin kendi verisini yönetmesine yönelik değil, tüm verisini Amazon bulutuna taşımasını sağlayan hizmetler üretiyor.

Amazon’un da özel bulut için yazılım yatırımı yapıyor olması, bu pazarı çok ciddiye aldığını gösteriyor. Ancak Microsoft, öteden beridir pazardaki bu boşluğu görüp, tüm yazılım ve satış stratejisini bunun üzerine kurduğu için, kısa vadede Amazon Web Services ile arasındaki gelir uçurumunu azaltacağını, belki de kapatacağını düşünmemek için bir sebep yok.

Microsoft bir yandan da 2017 Azure Stack lansmanı ile hibrit bulut stratejisini daha da hızlandırmaya çalışıyor. Azure Stack şirketlere, sunucularına doğrudan Azure Cloud’un bir karbon kopyasını kurmalarını, böylece bulut kurulum işlemlerini oldukça basite indirgemeyi planlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>