Amazon her şehre drone kubbesi kuracak

1

Dev online alışveriş servisi Amazon, kargoları müşterilere dronelar ile ulaştırmak konusunda son derece kararlı. Bu amaçla Amazon Prime Air servisini bir süredir işleten ve satın alınan malı gün içinde müşteriye teslim eden Amazon, yakın tarihte, tüm siparişleri kargo ile yarım saat içinde müşterinin kapısına bırakmak istiyor.

Bu amaçla bütün şehirlere kubbe şeklinde dev depolar kurmayı planlayan Amazon’un yaptığı patent başvurusu, şirketin planlarını ve yakın geleceğimizin drone’lar ile nasıl değişeceğini ortaya koydu.

Buna göre, Amazon her şehre inşa edeceği kubbe şeklindeki dev depolardan malları drone’lar ile alacak. Drone’lar binaya dik kubbenin üzerindeki onlarca pencereden girecek ve çıkacak. Deponun zemin katına ise mal teslimatı için tırlar yanaşacak. Amazon bu plan sayesinde, yüzlerce drone’u aynı anda çalıştırıp, müşterilerinin siparişine olabildiğince hızlı cevap verebilecek.

Bu plan aynı zamanda, perakendecilik sektörünün de ölüm fermanı olabilir zira artık internetten satın aldığı ürünü yarım saat sonra kapısına gelecek olan tüketicinin, markete/pazara/avm’lere gitmek için fazla bir sebebi kalmayacak. Amazon’un, taze gıdadan, elektroniğe kadar neredeyse her tür ürünü sattığını da düşünürsek, yakında ABD ve Avrupa’da Amazon’un dünya tarihinde görülmemiş kadar dev bir tekele dönüştüğünü görebiliriz.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>