Amazon için teslimat yapan sürücüler çalışan haklarını istiyor

0

teslimat yapan sürücüler

Amazon için teslimat yapan sürücüler çalışan haklarını eksiksiz bir şekilde istiyor. Hastalık maaşı gibi çeşitli hakler için talepte bulunuluyor.

Amazon için teslimat yapan sürücüler çalışan haklarını konuşmak istiyor

‘Teslimat Hizmeti Ortakları’ aracılığıyla Amazon için teslimat yapan en az 3.000 kişi şu anda serbest meslek sahibi olarak sınıflandırılıyor. Ancak hukuk firması Leigh Day’e göre hastalık maaşı gibi haklara sahip çalışanlar olarak yeniden sınıflandırılmaları gerekiyor.

Reuters’in bildirdiğine göre, toplam tazminat 140 milyon sterline (191 milyon dolara) ulaşabilir.

İstihdam ekibinden bir avukat olan Kate Robinson, “Amazon’a teslimat yapan sürücülerin vardiyaları ayarlamak ve izin almak zorunda olmalarına rağmen Amazon, serbest meslek sahibi olduklarını iddia ediyor” dedi.

Eylem, insanların işyerinde nasıl sınıflandırılması gerektiği konusunda firmalarla uzun süredir devam eden bir savaştan biridir. Yüksek Mahkeme, 2021 yılının başlarında işçi hakları konusunda Uber aleyhine karar vermişti.

Amazon yaptığı açıklamada, “Bu sürücülerin birlikte çalıştıkları teslimat şirketleri tarafından adil bir şekilde tazmin edilmesini ve onlara saygı gösterilmesini sağlamaya kararlıyız ve bu, sürücülerden her gün duyduğumuz olumlu geri bildirimlerle yansıtılmaktadır” denildi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>