Amazon ilk çeyrek sonuçları açıklandı

0

Amazon ilk çeyrek

2020 yılında Amazon ilk çeyrek sonuçları, tahminlerin çok daha ötesinde gerçekleşti. Amazon ilk çeyrekte çok önemli bir başarı yakaladı.

Amazon ilk çeyrek sonuçları beklenenin ötesinde

Koronavirüs salgını nedeniyle insanlar evde kalarak, zorunlu ihtiyaçlarını bile internet üzerinden karşılamaya çalışıyor. Böylelikle çevrimiçi alışverişe olan talep her geçen gün artıyor.

E-ticaret sektörünün dev ismi Amazon bu dönemde büyümeyi başaran şirketlerden biri oldu. Amazon’un yayınlandığı ilk çeyrek sonuçlarına göre bir önceki yıla göre yüzde 26’lık bir büyüme gerçekleşti. Böylelikle Amazon’un net satışı 75.5 milyar dolara yükseldi.

Ancak salgın nedeniyle Amazon’da bazı konulardan olumsuz etkilendi. Özellikle artan maliyetler nedeniyle Amazon’un net karında düşüş yaşandı.

Şirketin ana gelir kaynağı ise Amazon’un bulut hizmeti (AWS) oldu. Amazon’un toplam kar payının yüzde 77’sini AWS oluşturdu. AWS’den toplamda 3 milyar dolarlık kar elde edildi. Amazon CEO’su Jeff Bezos yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınını çok fazla belirsizliğe neden olduğunu söyledi. Bu nedenle ikinci çeyrek harcamalarına yönelik planlanma yaptıklarını belirtti.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>