Techinside Google News
Techinside Google News

Amazon İtalya ile anlaşma aşamasında!

Bulut yatırımı için Amazon İtalya ile pazarlık aşamasında. Anlaşma konusunda son aşamaya gelindi.
- Advertisement -

AWS, teknoloji devinin Avrupa bulut hizmetlerini güçlendirme planının bir parçası olarak İtalya’daki veri merkezlerini genişletmek için milyarlarca avroluk bir yatırım konusunda İtalyan Hükümeti ile görüşüyor.

Amazon İtalya için bulut operasyonuna başlayacak mı?

Reuters’in bir raporuna göre, yatırımın büyüklüğü ve konumuna odaklanan tartışmalarla birlikte ayrıntılar hâlâ sonuçlandırılıyor . Hatta bir kaynak, AWS’nin mevcut Milan veri merkezini genişletmeyi veya sıfırdan yeni bir site oluşturmayı düşünebileceğini bile belirtti. İlginç bir şekilde, yaklaşıldığında hem AWS hem de İtalyan hükümetinin dijital geçiş departmanı konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Sanayi bakanlığından da bir açıklama gelmedi.

Geçen yıl AWS, İtalya’da ilk bulut bölgesini başlattı ve önümüzdeki on yıl içinde buraya 2 milyar avro yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Bu girişim yerel endüstriler tarafından sürprizle karşılanmadı. Ferrari ve Assicurazioni Generali gibi önemli müşteriler zaten gemideydi. İtalyan yatırımıyla ilgili son duyuru, AWS’nin önümüzdeki on yılda İspanyol veri merkezlerine 15.7 milyar avroluk devasa bir yatırım yapma yönündeki daha da iddialı planını açıklamasının ardından geldi. Bunun 2.5 milyar Euro’luk kısmı İspanya’ya özel olarak ayrıldı.

Bir kaynağa göre, İtalyan yatırımı hâlâ milyarlarca doları bulacak olsa da, yakın zamanda bir açıklama beklenmediği için, İspanyol planlarının ölçeğine ulaşamayabilir. Ancak AWS’nin radarındaki tek Avrupa ülkesi İtalya değil; ayrıca 2040 yılına kadar Almanya’ya 7.8 milyar avroluk yatırım yapmayı planlıyorlar . Telekom müşterilerine bulut hizmetleri sunmak için büyük kaynak gerektiren altyapı oluşturma çabalarını unutmayalım.

Bu ayın başlarında Telefonica Deutschland, 1 milyon müşteriyi AWS bulutuna taşımayı planladığını duyurduğunda önemli bir kilometre taşına ulaştı. Geçtiğimiz yıl AWS, hükümet ve sıkı denetime tabi sektör müşterilerinin veri gizliliğini korumak amacıyla verileri Avrupa Birliği’nde bulunan sunucularda depolama planlarını bile duyurdu. Analistler ve yöneticiler, geçen yıl bulut harcamalarını duraklatan birçok büyük kurumsal müşterinin, özellikle yapay zekaya artan ilginin etkisiyle yatırımlarını yeniden artırdığını ve  270 milyar dolarlık bulut altyapı pazarındaki toparlanmayı tetiklediğini belirtiyor. Aslında raporlar, AWS’nin bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 17 büyüyerek Wall Street’in yüzde 15’lik büyüme tahminini aştığını ve ilk kez yıllık 100 milyar dolarlık bir büyüme oranına ulaştığını gösteriyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir