Amazon kamu tedarik portali mi kuracak?

0

Amazon ABD

Elektronik alışveriş devi Amazon’un üst düzey bir yöneticisinin, ABD yönetimine kamu tedarik portali kurmayı teklif ettiği ortaya çıktı.

Bu bütçe kimin portalinden geçecek?

ABD devletinin yıllık 53 milyar doları bulan kamu satın almalarını yönetmek ve daha ekonomik hale getirmek için kurulacak portalı yönetecek olan amazon’un da bu portaldaki alışverişlerden alacağı komisyonla her sene milyarlarca dolar kazanabileceği vurgulanıyor.

Devlet kurumlarının tedariki için işlev görecek portalde, kamu kurumları ihtiyaçları olan malzemeleri, kendilerine tanınan bütçe limitleri çerçevesinde, portalde satış yapan, hizmet veren ticari şirketlerden sipariş verecekler veya gerekli ihaleleri açarak online ihalelere katılımı sağlayabilecekler.

Bu sayede, büyük bir bürokratik işlem yoğunluğu oluşturan kamu satın alam süreçleri, e-ticart formatına girerek kolaylaşacak. Devletin üzerindeki bürokrasi yükü de azalmış olacak. 

Öte yandan, Jeff Bezos ile kişisel husumeti olan Trump’ın bu tür bir portalın siparişini Amazon’a vermesi de çok mümkün görünmüyor ancak Trump sonrası dönem için Amazon’un bu görevi üstlenebileceği vurgulanıyor.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!