Amazon mobil drone istasyonları kuracak

1

Drone teknolojisi, e-ticaret devi Amazon için çok kritik bir silah. Rakiplerine karşı üstünlük sağlamak için, aynı gün içinde, hatta bir saat içinde sipariş verilen ürünü müşterinin kapısın ulaştırmak isteyen Amazon, bunun için de drone’ları kullanmak istiyor. Otonom drone teknolojileri geliştirmek için ABD ve İngiltere’de yüksek bütçeli ar-ge çalışmaları yapan Amazon kısa süre önce, şehirlerin merkez noktalarına yerleştirilecek kubbe şeklindeki drone depolarının patentini almıştı. Böylece tüm şehir drone’ların menzili içinde olacak ve müşterilere siparişleri hızlıca ulaştırılabilecek.

Ancak farklı senaryolar için, farklı drone çözümleri de gerekebiliyor. Amazon şimdi de trenlere, gemilere ve hatta tırlara drone istasyonları yerleştirmeyi mümkün kılacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Plana göre, belli bir bölgede belli ürünlere yoğun talep bulunduğuna dair istatistik oluştuğunda, bu bölgeye dev bir drone istasyonu kurmak ve pahalı bir amazon deposu inşa etmek yerine, trenlere, gemilere veya tırlara yüklenecek konteynerler bu bölgelere yönlendirerek mal talebini karşılamak mümkün olacak. Ayrıca bu konteynerlerin içinde küçük drone istasyonları bulunacak ve dronelar malları hareket halindeyken bile yükleyip sipariş veren müşteriye ulaştırabilecek.

Bu hareketli istasyonlarda ayrıca drone tamiratları için yedek parçalar da bulunacak ve hatta bu tür hareketli istasyonlar, düzenli olarak ülke içinde dolaşarak, bir tür mobil drone tamir/bakım istasyonu olarak işlev görecek ve uğradıkları şehirlerde bakım zamanı gelmiş droneların bakımını yaparak sistemin düzenli işlemesine katkı sağlayacak. böylece her şehirde, her depoda pahallı bir drone tamir atölyesi ve yüksek ücretle çalışan drone mühendisleri çalıştırmak zorunluluğu da ortadan kalkacak.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>