Amazon Netflix’e rakip oluyor

0

Amazon Netflix karşısında yeni bir çözüm buldu; Prime ile yıllık anlaşma karşılığı sunduğu hizmetlerin tamamını bundan böyle Netflix benzeri bir modelle aylık olarak servis edecek. Türkiye’yi kapsamayan Prime hizmetiyle yıllık abonelik karşılığında iki günde teslimat garantili alışveriş yapmak mümkün oluyor. Bu sistem kapsamında servis veren Prime Video ise tıpkı Netflix gibi video kiralama olanağı sunuyor.

Şimdiye kadar tüm bu hizmetleri yıllık anlaşmalar olmaksızın, ay bazında almak mümkün değildi. Ancak Amazon, Netflix ve diğer rakiplerden gelen yoğun rekabete karşı direnemedi ve aylık 10,99 dolar ücretli yeni Prime tarifesini hayata geçirmek zorunda kaldı. Prime Video ise ayrı bir hizmet olarak ayda 8,99 dolardan temin edilebiliyor. Bundan önce Prime yıllık 99 dolar standart ücrete tabiydi ve içinde Prime Video içeriği de ücretsiz olarak sunuluyordu.

Amazon Netflix rekabetinde ikinci perde

Amazon’un daha önceden aylık Prime abonelik sistemini test ettiği ve 2012 yılında bu kısıtlı denemeleri sonlandırdığı biliniyor. O dönemde de bu çalışmalar Netflix ve Hulu ile rekabet olarak görülmüştü. Bugün ise farklı bir dönemde yaşıyor. On-demand video içerik denince akla sadece Netflix geliyor ve Mayıs ayında yılların Netflix kullanıcıları abonelik bedellerinde bir artış görecek.

Son tahlilde Netflix aylık ücreti 9,99 dolara yükselirken, Amazon’un Prime Video hizmetini 8,99 dolar aylık bedel ile hayata geçirmesi, stratejik bir hamle gibi görünüyor. Bakalım mayıs ayı itibarıyla IP bazlı video servisleri dünyası büyük oyuncular arasında nasıl bir dağılıma tanık olacak…

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>