Techinside Google News
Techinside Google News

Amazon ofise dönüş için misilleme yaptı mı?

NLRB avukatları, Amazon ofise dönüş için misilleme yaptı iddialarını öne sürüyor. Çalışanları buna mecbur kıldığı konuşuluyor.
- Advertisement -

NLRB avukatları, Amazon’un çalışanların ofise dönüş politikası nedeniyle grev yapmasının ardından misilleme yaptığını söylüyor. Şikayette, çalışanın yasal olarak korunan örgütlenme faaliyetlerine yanıt olarak şirket tarafından disiplin cezasına çarptırıldığı ve işine son verildiği iddia ediliyor. Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu, Seattle’da Amazon’a karşı, Amazon’un geçen yılın başlarında yayınlanan yeni işe dönüş direktiflerini protesto etmek amacıyla geçen Mayıs ayında grevlerin düzenlenmesine yardım ettikten sonra şirketin “bir çalışanı hukuka aykırı bir şekilde disipline ettiği ve işine son verdiği” iddiasıyla bir şikayette bulundu.

Amazon ofise dönüş için baskıcı strateji mi izledi?

Şubat 2023’te Amazon CEO’su Andy Jassy, ​​şirket çalışanlarına yeni işe dönüş kurallarının özetlendiği bir e-posta gönderdi. Daha önce şirket içindeki bireysel ekipler, çalışanların nerede çalışmasının beklendiğine karar verebiliyordu ancak Jassy’nin e-postası, 1 Mayıs 2023’ten itibaren çoğu Amazon çalışanının haftada en az üç gün ofisten çalışmasının beklendiğini ortaya koyuyordu.

Buna yanıt olarak binlerce Amazon çalışanı yeni talimata karşı dilekçe imzaladı ve birkaç ay sonra greve gitti. Insider’ın bir raporuna göre, protestolara ve geri itmelere rağmen, Ağustos 2023’ün başlarında yapılan bir toplantıda Jassy, ​​şirketin çalışanların haftanın büyük bölümünde ofise dönmesine olan bağlılığını yeniden doğruladı.

NLRB şikayeti, Amazon çalışanlarının dahili Chime sistemini kullanarak grev hakkında “sorguladığını” iddia ediyor. Çalışan, greve yönelik örgütlenme çabalarının ardından ilk olarak Amazon tarafından bir performans iyileştirme planına tabi tutuldu ve daha sonra “çalışanın bir kıdem sözleşmesi imzalaması ve istifası karşılığında küresel olarak serbest bırakılması durumunda dokuz haftalık maaş tutarında bir kıdem tazminatı teklif edildi.”

NLRB’nin baş müşaviri Amazon’dan, çalışanın “mali zararları ve iş arama ve işle ilgili masraflarının tazmini”, bir özür mektubu ve fiziksel olarak gönderilmesi gereken bir “Çalışanlara Bildirim” de dahil olmak üzere çeşitli düzeltme biçimleri talep ediyor. Şirketin ülke genelindeki tesislerinde yayınlandı, elektronik olarak dağıtıldı ve bir Amazon temsilcisi tarafından kayıtlı bir video konferansta okundu. Amazon ve çalışanın anlaşmaya varamaması durumunda 4 Şubat 2025’te Seattle’da NLRB İdari Hukuk Hakimi (ALJ) ile bir duruşma yapılması planlanıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir