Amazon online müzik piyasasına mı girecek?

0

Teknoloji dünyasının son “dev dedikodusu”, Amazon’dan geldi. Amazon’da çalışan iki yöneticiye dayandırılan söylentiler, Amazon’un Spotify ve Apple Music’e rakip bir müzik servisi hazırladığını haber veriyor.

Sızıntıya göre, şirketin üzerinde çalıştığı müzik servisi, daha önce deneyimlemiş olduğu Amazon Prime Music servisinden çok farklı olacak. Bu servise Prime aboneleri hala ulaşabiliyor ve müzik dinleyebiliyorlar ancak şirketin çok farklı, bağımsız bir servis üzerinde çalıştığı söyleniyor. Prime Music servisi ise aslında şirketin Prime servisine abone olanlara verilen bir tür “eşantiyon” servisi ve buradan müzik dinlemek isteyenlerin, şirketin öncelikli posta servisi Prime’a abone olması gerekiyor.

Yeni hazırlanan servisin ise kendi başına bir müzik servisi olması ayrıca Amazon’un akıllı ev asistanı Echo ile de uyumlu çalışması bekleniyor. Böylece aboneler, diledikleri şarkıları seçip sesli komutlarla, akıllı ev asistanı Echo üzerinden dinleyebilecekler. Abonelik sistemiyle çalışacak yeni müzik servisinde ücret ise aylık 9.99 dolar olacak.

Bu arada Prime Music servisine ne olacağı da ayrı bir soru olarak ortada duruyor. ABD’li online ticaret devi, ayda 10.99 dolar karşılığında kullanıcılara Prime aboneliği veriyor ve bu serviste hem müzik servisi, hem video servisi (TV şovları ve filmler izlemek mümkün), milyonlarca e-kitabı ücretsiz okuma imkanı, sınırsız fotoğraf depolama imkanı ve online alışverişlerde aynı gün içinde teslimat ayrıcalığı yer alıyor. Şimdi insanların neden 1 dolar fark ödeyerek bu kadar zengin imkanları bırakıp sadece müzik aboneliği için 9.99 dolar ödemek isteyeceği merak ediliyor.

Şirket, Prime Video servisini de bu şekilde genel Prime servisinden ayırmış, sadece video aboneliği isteyenlere 2 dolarlık indirim yapmıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>