Amazon parça bulucu özelliğini başlattı

0

parça bulucu

Amazon parça bulucu özelliği ile hızlı ve kolay alışveriş sunacak. Parça bulucu özelliği, kullanıcı kamerası ile ürün bulunmasını sağlıyor.

Parça bulucu özelliği kamerayı kullanıyor

Online alışveriş sırasında aradığımız ürünün adını bilmiyorsak, anahtar kelime yazarak bulmak neredeyse imkansız hale geliyor. Özellikle vida, somun, cıvata gibi ürünler aranmak istendiğinde, çok fazla çeşide sahip bu ürünler arasında müşteriler kaybolabiliyor. Amazon bunun için parça bulucu olarak tanımlandırdığı Part Finder isimli bir özelliğini aktif hale getirdi.

Müşterinin kamerasını kullanan bu özellik, müşteri aramak istediği ürünü kameraya aldığında onun için bir arama yapıyor. Bu sayede müşteri klavye kullanmadan istediği ürünü arayabiliyor. 2016 yılında satın alınan Partpic tarafından geliştirilen bu teknoloji, 100’den fazla üründe arama yapıyor.

Amazon, lansmanı yapılmayan bu özelliğin tüm kullanıcılarda aktif hale getirildiğini belirtiyor.

parça bulucu

Parça bulucu nasıl çalışıyor?

Öncelikle müşteri, Part Finder ikonu aracılığıyla bu özelliği açıyor. Daha sonra aramak istediği ürünü kameraya tutuyor. İlgili alan yuvarlak içine alınıyor ve ürün hakkında tahmin yapılıyor. Bu sırada kullanıcılar isterlerse ek bilgiler girerek ürün bulma sürecini daha kolay hale getirebiliyor. Örneğin; ürünün bir vida olduğunu özellikte bildirdiğinde, vida türü daha kolay bir şekilde bulunabiliyor.

Şu anda iOS cihazlar için aktif olan bu özelliğin, Android için de kısa sürede gelmesi bekleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>