Amazon Paris’te drone merkezi açıyor

0

Drone’ları kargo taşımacılığında kullanmak konusunda önemli çalışmaları olan ve şehir merkezleri dışında yaşan müşterilerine drone’lar ile aynı gün içinde kargo ulaştırma hizmetini de yaygın olarak test eden Amazon, şimdi Paris’te bir drone araştırma merkezi kuruyor.

Paris’in banliyölerinde kurulan araştırma ofisinde, drone trafiğini yönetecek yapay zeka yazılımı geliştirecek mühendisler istihadam edilecekken, Paris ofisinin şehir merkezlerindeki drone trafiğini test etmek için ilk şehirlerden biri olabileceği de düşünülüyor. ABD’de şehir merkezlerinde drone uçurmak konusundaki katı yasalar nedeniyle test yapmanın çok zor olacağını düşünen Amazon’un bu çalışmalarını Fransa’ya kaydırmayı planlıyor olması da mümkün.

30 dakikada sipariş teslimi

Amazon’un Prime Air servisi ile sipariş edilen ürünü 30 dakika içinde şehrin her yerine ulaştırma hedefi bulunuyor. Bu amaç için de drone’ların tüm lojistik operasyonunu yönetecek yapay zekaya ihtiyaç duyuluyor. Fransa’daki araştırma ofisinin bu problemi çözecek çalışmalar yapması bekleniyor. Amazon’un ayrıca ABD, Avusturya, İsrail ve İngiltere’de de drone geliştirme merkezleri bulunuyor. İngiltere’deki ofiste ileri derecede gelişmiş yapay zeka çalışmaları yapıldığı biliniyordu. Amazon şimdi Fransanın yapay zeka konusundaki yetenekli isimlerini de ekibine katmış olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>