Amazon postacıları kapıyı iki kere çalmayacak

0

Amazon, çalınan müşteri siparişleri için yeni bir çözüm üzerinde çalışıyor. Akıllı kilit üreticisi Phrame ile ortak bir proje yürüten Amazon, dileyen müşterilerine akıllı kilit sunacak. Böylece Amazon Prime müşterileri evde olmasalar da kargolarını eve getiren görevliler, kargo siparişinde belirtilen tek seferlik akıllı şifre ile eve girip kargoyu evin içine bırakabilecek.

Amazon’un bu planı, evin dışına/posta kutularına bırakılan kargoların çalınması raporlarının sıklaşması üzerine devreye aldığının altı çiziliyor. Ancak ev sahiplerinin kargo görevlilerine ne kadar güvenebileceği sorusu da ayrı bir tartışma konusu olacak. 

Şirketin bu sorunu yenmek için, akıllı kilitle beraber kapı önünü görecek özel bir kamera sistemi geliştirmesi bekleniyor. Böylece kargo şoförü içeri girdiği anda kamera da kayıt yapmaya başlayacak ve şoförün sadece kargoyu kapının yanına bırakıp dışarı çıktığı kayıt altına alınmış olacak. 

Amazon bu yeni teslim yöntemini hayata geçirmeyi başarabilirse benzer sistemlerinin online alışveriş ve kargo/lojistik şirketleri için yeni bir dönemi açması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>